Zegarki Jacquesa Cousteau i ekipy Calypso

Aut. Mateusz Piechnik (na podstawie opracowania Iliasa Giannopoulosa[i])

Wspominany wielokrotnie w mojej pracy Jacques Cousteau poza swoją ogromną aktywnością na rzecz popularyzacji nurkowania, był również wytrwałym „testerem” wielu zegarków. Przez ponad 30 lat działalności komandor Cousteau i pozostali członkowie załogi badawczej jednostki Calypso stosowali co najmniej kilkanaście różnych modeli diverów.

Lata 50. i 60.

Świadectwem zegarków używanych wówczas przez członków zespołu był m.in. obraz Milczący Świat. Mimo że nie zachowały się dokumenty na ten temat, czujne oczy kolekcjonerów i pasjonatów rozpoznały modele stosowane w trakcie realizacji tego filmu. Cousteau nosił w tym czasie m.in. Rolexa Submarinera nr ref. 6205. Na nadgarstku jednego z głównych nurków ekipy, czyli Andre Labana można natomiast dostrzec zegarek Blancpain Fifty Fathoms. Od 1958 r. nosił on również Tudora Submarinera ref. 7922

Zdj. 1. Submariner komandora Cousteau. www.rolexmagazine.com

Zdj. 2. Blancpain Fifty Fathoms Rotomatic. Aut. @mattsworldwatch

Podczas misja Conshelf II na przełomie 1963 i 64 roku swój debiut miała Omega Seamaster 300 ref. 165.024. Ta wyprawa udokumentowana została w filmie Świat bez Słońca.

W latach 60. na pokład Calypso trafiły modele mniejszych, ale wyspecjalizowanych w produkcji diverów marek. Jednym z nich był bardzo charakterystyczny chronograf Aquastar Deepstar. Podczas eksperymentu Conshelf III w 1965 roku używali go m.in. Raymond Coll oraz syn Jacquesa Cousteau, Philippe. Kolejnym modelem była Nivada Grenchen Depthomatic z funkcją głębokościomierza. Jednym z jej użytkowników był Bernard Delmotte.

Zdj. 3. Zegarek Aquastar Deepstar. Aut. Ben Spargo

Jednym z najbardziej charakterystycznych zegarków w tym zestawieniu jest francuski  Z.R.C Grands Fonds z nietypowo umieszczoną koronką na wysokości godziny 6, był jednym z pierwszych diverów oferujących szczelność na poziomie 300 metrów. Kolejnym zegarkiem produkcji francuskiej stosowanym przez zespół Cousteau był elektromechaniczny Lip Nautic-Ski Electronic.

Lata 70.

Od czasu eksperymentu Conshelf II Jacques Cousteau blisko współpracował z marką Omegą. Korzystając z jego sugestii i z pomocą firmy COMEX, producent z Bienne opracował rewolucyjny model Seamaster Ploprof 600, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych „nurków” historii.

Zdj. 4. Omega Seamaster 600 Ploprof.

Jego kontynuacją była Omega Seamaster 1000 z 1971 roku. Zegarek był testowany przez kilku członków ekipy m.in. samego Cousteau, jego syn Philippa i Alberta Falco. Kolejnym modelem tego producenta w niniejszym zestawieniu były zegarki Omega Marine Chronometer nr ref. 1511/1516. Był to pierwszy zegarek naręczny z certyfikatem morskiego chronometru. Uznawana jest również za ulubiony zegarek komandora.

Zdj. 5. Omega Marine Chronometer na nadgarstku Cousteau.

Na pokładzie Calypso gościła również Doxa m.in. kultowy Sub 300 z 1967 roku z pierścieniem dekompresyjnym oraz Doxa Sub 300T Conquistador z 1969 roku. Innym przedstawicielem tej marki na pokładzie Calypso był model SUB 200 T-Graph Searambler noszona przez Robert Dill.

Rolex natomiast powrócił „na pokład” z modelem Sea-Dweller ref. 1665 noszony przez Philippe Cousteau. W użyciu prawdopodobnie były również  flagowe modele producenta z Genewy, czyli Submariner ref. 5513 i 5512.

Lata 80.

W latach 80. płetwonurkowie coraz częściej sięgali po zegarki produkcji japońskiej, których jakość i solidność była już wówczas powszechnie znana. Diverami z Kraju Kwitnącej Wiśni łączonymi z ekipą Calypso są m.in. Seiko ref. 6309, Citizen Aqualand oraz Seiko Tuna ref. 7549-7009.

Zdj. 6. Seiko Tuna. Aut. @tantakian

Omega, która służyła wiernie załodze Calypso od 1963 roku, powróciła z modelem Seamaster ref.1660177 SHOM (Service Hydrographique et Oceanographique de la Marine) i była stosowana w latach 70. i 80.

Zestawienie to prawdopodobnie nie jest jeszcze kompletne. Pasjonaci tematu nadal wyszukują stare zdjęcia związane z Calypso i próbują identyfikować kolejne zegarki (np. niedawno Sicura model 400). Wszystkie divery związane z Cousteau, stały się w mniejszym lub większym stopniu kultowe. Są one obecnie obiektem poszukiwań kolekcjonerów i profesjonalnych sprzedawców na całym świecie, a ich ceny rosną z roku na rok.

Większość z wymienionych w tym zestawieniu modeli została szczegółowo opisana w poszczególnych rozdziałach książki „Czas na głębokości – historia i rozwój zegarków do nurkowania”

———————————————————————————————————————-

[i] Ilias Giannopoulos, Cousteau and the Timepieces of the Calypso team,  https://monochrome-watches.com/cousteau-and-the-timepieces-of-the-calypso-team-part-1/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *