Ta niemiecka firma została założona w 1961 r. przez Helmunta Sinna we Frankfurcie nad Menem pod nazwą Helmut Sinn Spezialuhren. Specjalizowała się głównie w produkcji zegarów nawigacyjnych i chronografów dla pilotów. Sinn znany był również z nieszablonowych konstrukcji. W latach 80. i 90. jego zegarki trafiły nawet na orbitę okołoziemską na nadgarstkach niemieckich astronautów. W 1994 r. Lothar Schmidt odkupił od Helmutha Sinna firmę, po czym nastąpiła zmiana nazwy na Sinn Spezialuhren GmbH i głęboka reorganizacja przedsiębiorstwa. Był to czas, kiedy do produkcji weszły nowoczesne technologie, które trafiły m.in. do zegarków nurkowych tej marki.

Zdj. 1. Helmut Sinn. Zdj. Su Jiaxian

W 1994 r. Sinn wprowadził w swoich zegarkach konstrukcję antymagnetyczną nowego typu. Był to rodzaj ochronnej „klatki” osłaniającej mechanizm i blokującej działanie pól magnetycznych o sile do 80 000 Amperów na metr (A / m), co odpowiada poziomowi 1000 Gaussów.

W roku 1995 Sinn opracował technologię osuszającą pod nazwą Ar-Dehumidifying Technology. Po raz pierwszy zastosowano ją w chronografie nurkowym model 203 Ti Ar. Ma ona na celu całkowite wyeliminowanie wilgoci z wnętrza koperty i składa się z 3 elementów:

• Kapsułek osuszających z siarczanem miedzi, które absorbują wilgoć.

• Uszczelek EDR, które są czterokrotnie bardziej odporne na przepuszczanie od standardowych uszczelek kauczukowych[1].

• Wypełnienia koperty gazem ochronnym.

Zapobiega to parowaniu wewnątrz koperty nawet w przypadku nagłej zmiany temperatury i skutecznie opóźnia proces starzenia się komponentów zegarka, wydłużając tym samym jego żywotność[i]. Od 1998 r. Sinn stosuje technologię Ar w połączeniu ze specjalnym olejem smarującym 66-228, co zapewniło niezawodną pracę zegarków w zakresie temperatur od – 45 do + 80 °C.

Zdj. 2. Zegarek Sinn z technologią Ar-Dehumidifying. Aut. @walkoftime                                                                                                   

W 1996 r. Sinn wprowadził technologię o nazwie Hydro w kwarcowych zegarkach typu diver. Pierwszym modelem tego typu był Sinn 403 Hydro. Pomysł polegał na wypełnieniu koperty specjalnie skomponowanym olejem, który zastąpił powietrze. Zastosowany olej jest krystalicznie przejrzysty i posiada ten sam współczynnik załamania światła co szafirowe szkło. Dzięki temu udało się całkowicie wyeliminować refleksy świetlne, więc tarcza zegarka była doskonale czytelna pod każdym kątem.                                                                                          

Zegarki wyprodukowane w technologii Hydro są również całkowicie odporne na efekt kondensacji, który objawia się poprzez zaparowanie wnętrza szkła. Kolejną zaletą wypełnienia koperty olejem jest fakt, że jest on praktycznie nieściśliwy, dzięki czemu konstrukcja teoretycznie jest odporna na ciśnienie wody na każdej głębokości[ii].    

Zdj. 3. Zegarek Sinn Hydro. Aut. Derek Fung

Spośród innych rozwiązań marki Sinn warto wymienić wprowadzony w 2008 r. zaawansowany obrotowy pierścień czasu zanurzenia (Captive safety bezel). Jego budowa uniemożliwia przypadkowe zerwanie. Pierścień został wyposażony w opatentowaną blokadę, którą zwalnia się dwoma palcami. Gwarantuje to praktycznie całkowite zabezpieczenie przed przypadkowym przesunięciem ramki w trakcie standardowych czynności. Blokada uruchamia się samoczynnie.

Divery Sinn cieszą się popularnością nie tylko wśród cywilnych użytkowników. W 2015 r. model UX S Combat Swimmer (EZM 2B) trafił na wyposażenie niemieckich komandosów z KSM (Kommando Spezialkräfte der Marine). Spośród wszystkich firm uczestniczących w przetargu jedynie Sinn Spezialuhren GmbH całkowicie spełnił wymagania. Od zegarków oczekiwano m.in. optymalnej czytelności w najbardziej niekorzystnych warunkach oświetleniowych i wodnych, odporności na wodę morską oraz wysokiej trwałości. Obrotowy pierścień czasu zanurzenia musiał zachować ergonomię nawet użytkowany w rękawicach nurkowych.

Zdj. 4. Sinn U1. Zdjęcie producenta

Obecnie w ofercie niemieckiego producenta znajdują się zegarki nurkowe o wodoszczelności od 500 do 2000 metrów. Od 2005 r. większość diverów marki Sinn wykonywana jest z niemieckiej stali okrętowej. Zegarki przechodzą testy na podstawie europejskich standardów dla sprzętu nurkowego, a certyfikowane są przez firmę DNV GL[2]. Na licencji Sinna powstały zegarki m.in. dla marki Bell & Ross takie jak model Hydro 8000 quartz z końca lat 90.Francuska firma doceniła zalety technologii Hydro i wkrótce ich ofertę uzupełnił zegarek Hydromax Professional 11100 M. W tym modelu zastosowano oleisty płyn o nazwie Hydroil. Zegarek został przetestowany przez Francuski Instytut Badań Morskich przy ciśnieniu 1110 barów, które odpowiada głębokości około 11100 metrów[iii]. Dowodzi to wysokiej skuteczności tego typu konstrukcji. Również marka Ressence stosuje wypełnienie koperty olejem.


[1] Extreme Diffusion-Reducing.

[2] Grupa DNV GL powstała w 2013 r. z połączenia norweskiego DNV (Det Norske Veritas) i niemieckiego GL (Germanischer Lloyd). Obie firmy działały od XIX w. w branży morskiej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, standaryzacji, wydawania certyfikatów i prowadzenia badań.


[i] Sinn Spezialuhren GmbH, Ar-Dehumidifying Technology, https://www.sinn.de/en/Ar-Dehumidifying_Technology.htm (dostęp 7 sierpień 2018)

[ii] Sinn Spezialuhren GmbH, HYDRO, https://www.sinn.de/en/HYDRO.htm (dostęp 7-8 sierpień 2018)

[iii] Richard Atkins, Bell & Ross Hydromax 11100m Review, http://amjwatches.co.uk/blog/bell-ross-hydromax-11100m-review/ (dostęp 9 sierpień 2018)