Innowacyjne patenty marki Sinn. Technologia olejowa Hydro i osuszająca Ar

Aut. Mateusz Piechnik

W latach 90. XX w. bardzo ciekawą kolekcję zegarków nurkowych wprowadził niemiecki Sinn. Firma założona została w 1961 r. przez Helmunta Sinna we Frankfurcie nad Menem. “Helmut Sinn Spezialuhren” specjalizował się głównie w produkcji zegarów nawigacyjnych i chronografów dla pilotów. Znany był również z wielu innowacyjnych rozwiązań. W latach 80. i 90. zegarki ich produkcji trafiły na orbitę okołoziemską na nadgarstkach niemieckich astronautów. W 1994 r. Lothar Schmidt odkupił od Helmutha Sinna firmę, po czym nastąpiła zmiana nazwy na Sinn Spezialuhren GmbH i głęboka reorganizacja przedsiębiorstwa.

Zdj. 1 – Niemiecki astronauta z zegarkiem Sinn w 1985 r. Zdj. ze strony producenta.

Od 1996 r. w swoich zegarkach nurkowych Sinn rozpoczął wprowadzanie technologii Hydro. Pierwszym modelem, w jakim ją zastosowano był Sinn 403 Hydro. Wyjątkowość tego rozwiązania polega ona na wypełnieniu koperty zegarka w miejsce powietrza specjalnie skomponowanym olejem. Zastosowany płyn jest krystalicznie przejrzysty i posiada ten sam współczynnik załamania światła co szafirowe szkło. Dzięki temu udało się całkowicie wyeliminować refleksy świetlne, więc tarcza zegarka pozostaje czytelna pod wodą niezależnie od kąta, pod jakim się na nią patrzy. Poza tym usunięcie powietrza z wnętrza koperty sprawia, że zegarki Hydro są odporne na efekt kondensacji, który objawia się poprzez parowanie wewnętrznej powierzchni szkła.

Zdj. 2 – Sinn Hydro. Aut. Derek Fung.

Kolejną zaletą jest fakt, że płyn wypełniający jest praktycznie nieściśliwy, dzięki czemu divery marki Sinn są teoretycznie odporne na ciśnienie wody na każdej możliwej głębokości. Obecnie w ofercie niemieckiego producenta znajdują się zegarki nurkowe o wodoszczelności od 500 do 2000 metrów. Od 2005 r. koperty większości zegarków z Frankfurtu wykonywane są z niemieckiej stali okrętowej. Zegarki przechodzą testy na podstawie europejskich standardów dla sprzętu nurkowego, a certyfikowane są przez firmę DNV GL[1].

Innowacje wprowadzone przez Sinna to nie tylko technologia olejowa Hydro. Kilka innych patentów również znalazło zastosowanie w zegarkach przeznaczonych do nurkowania.
W 1994 r. producent wprowadził własny system ochrony przed polami magnetycznymi. Ochronna „klatka” osłaniająca mechanizm, zapewniała ochronę przed polami magnetycznymi do 80 000 amperów na metr (A/m), co odpowiada poziomowi 1000 Gaussów.

Rok później w 1995 r. inżynierowie marki Sinn opracowali technologię osuszającą kopertę określaną jako Ar (Ar-Dehumidifying Technology). Miała ona na celu całkowite wyeliminowanie wilgoci z wnętrza zegarka i składa się z 3 elementów:

• Kapsułek osuszających wypełnionych siarczanem miedzi, który absorbuje wilgoć.

• Uszczelek EDR, które są czterokrotnie bardziej odporne na przepuszczanie od standardowych uszczelek kauczukowych[2].

• Wypełnienia koperty gazem ochronnym.

Technologia Ar została zastosowana w zegarkach o specjalnym przeznaczeniu EZM1 i EZM2, które w 1997 r. trafiły na wyposażenie jednostek operacyjnych niemieckiej policji oraz oddziałów straży granicznej.

Zdj. 3 – Sinn EZM1 z 1997 r. Zdj. producenta.

W roku 1998 technologia Ar-Dehumidifying zostaje uzupełniona poprzez zastosowanie specjalnego oleju smarującego SINN 66-228, który zachowywał właściwości i pełną funkcjonalność w zakresie temperatur od – 45 do +80 °C.

Rok 2001 to debiut systemu Diapal, która pozwoliła na ograniczenie potrzeby smarowania mechanizmu (przede wszystkim palety kotwicy i styczne powierzchnie koła wychwytowego) bez negatywnego wpływu na jego działanie. W 2003 r. Sinn wprowadził technologię Tegiment, która pozwalała na zwiększenie twardości kopert wykonanych ze stali nierdzewnej i zapewniała ochronę przed zarysowaniami.

W 2008 r. zaprezentowany został i wprowadzony do produkcji bardzo zaawansowany obrotowy pierścień czasu zanurzenia pod nazwą Captive safety bezel. Jego budowa uniemożliwia przypadkowe zerwanie lub podważenie ruchomego elementu. Najciekawsza jest jednak opatentowana blokada, która obsługiwana jest dwoma palcami. Daje to praktycznie całkowite zabezpieczenie przed przypadkowym przesunięciem ramki w trakcie standardowych czynności. Po ustawieniu pierścienia następuje samoczynna blokada.

W 2015 roku model UX S Combat Swimmer (EZM 2B) trafił na wyposażenie niemieckich komandosów z KSM (Kommando Spezialkräfte der Marine). Spośród wszystkich firm uczestniczących w przetargu, Sinn Spezialuhren najlepiej spełnił wymagania, m.in. dotyczące optymalnej czytelność w najbardziej niekorzystnych warunkach oświetleniowych, odporności na wodę morską, wysokiej trwałości oraz niezawodnego działania obrotowego pierścienia nawet używanego w gumowych rękawicach.

Zdj. 4 – Nurek wojskowy z zegarkiem Sinn na nadgarstku.

Na licencji Sinna powstały zegarki m.in. dla marki Bell & Ross. Pod koniec lat 90. powstał Bell & Ross Hydro 8000 quartz Hydro. Młoda francuska marka doceniła zalety tej  technologii i wkrótce zaprezentowała model Hydromax Professional 11100 M. Zegarek wypełniony został oleistym płynem o nazwie Hydroil. Konstrukcja została przetestowana przez Francuski Instytut Badań Morskich przy ciśnieniu sięgającym 1110 barów, które odpowiada 11100 metrom. Dowiodło to po raz kolejny wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Kolejną marką, która zastosowała olejowe wypełnienie koperty jest Ressence.

Helmuth Sinn zmarł w 2018 r. w wieku niemal 102 lat. Jego dziedzictwo jest nadal rozwijane w fabryce nad Menem, a produkty marki Sinn cieszą się coraz większym uznaniem wśród miłośników solidnych zegarków.

 Zdj. 5 – Helmuth Sinn w wieku 100 lat. Zdj. Su Jiaxian (SJX).

[1] Grupa DNV GL powstała w 2013 r. z połączenia norweskiego DNV (Det Norske Veritas) i niemieckiego GL (Germanischer Lloyd). Obie firmy działały od XIX w. w branży morskiej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, standaryzacji, wydawania certyfikatów i prowadzenia badań.

[2] Extreme Diffusion-Reducing.

Źródła:

https://www.sinn.de/de/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *